Parafia Chrystusa Króla - strona główna
Parafia Chrystusa KrĂłla - strona główna
scroller
scroller

Akcja Katolicka

akcja

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".
(Jan Paweł II)

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem Katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią Kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Członkiem zwyczajnym AK może zostać Katolik świecki, który ukończył 18 rok życia. Przyjęcie poprzedza roczny staż Kandydacki.

akcja

W dniu 17 lutego 1996 roku odbyło się pierwsze spotkanie grupy założycielskiej Akcji Katolickiej w naszej parafii, a 6 grudnia 1997 Dekretem z dnia 25. 12. 1995r. Ks. Arcybiskup Józef Michalik powołał Parafialny Oddział AK w parafii Chrystusa Króla w Łańcucie. Pierwszym Prezesem POAK był Jacek Bartman , który tę funkcję pełnił do listopada 2002 roku. Od listopada 2002 roku do chwili obecnej Prezesem Oddziału jest Jan Szylar. Do Akcji Katolickiej w naszej parafii należy 29 osób. Asystentem Kościelnym POAK jest od samego początku Ks. Proboszcz Mieczysław Sondej. Świętem patronalnym Akcji Katolickiej jest Uroczystość Chrystusa Króla, a patronem Akcji Katolickiej w naszej diecezji jest Św. Andrzej Bobola.

Od początku istnienia POAK, poprzez ukierunkowaną formację, staramy się kształtować tożsamość indywidualną i wspólnotową Stowarzyszenia. Rozważania formacyjne są zgodne z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce i są prowadzone w oparciu o tematy zalecane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, a także wybierane przez Zarząd POAK wspólnie z Księdzem Asystentem.

Stałe pozycje działalności POAK to: comiesięczne spotkania po Mszy Św. wieczornej na których realizujemy program formacyjny, organizowanie i udział w corocznej pielgrzymce parafialnej na Jasną Górę, udział w pielgrzymce do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli do Strachociny, udział w wiosennym i jesiennym Dniu Skupienia dla wszystkich członków AK w archiprezbiteracie łańcuckim, prowadzenie Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego i Koronki do Miłosierdzia Bożego w każdą Niedzielę przed Sumą.

Grupa Charytatywna działająca przy POAK pomaga rodzinom ubogim, wielodzietnym, niepełnym rozdając między innymi dary otrzymane z Caritasu naszej Archidiecezji (Grupa Charytatywna działająca w ramach POAK liczy 7 osób), prowadzi zbiórkę pieniężną na stypendia dla ubogiej młodzieży w Dzień Papieski (Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"), kwestuje w Uroczystość Wszystkich Świętych.

akcja

Więcej informacji na temat działalności Akcji Katolickiej w Archidiecezji Przemyskiej znajdziesz tutaj>>.

 

CODZIENNA MODLITWA CZŁONKA AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ

Bądź uwielbiony Boże za łaskę chrztu świętego, dzięki której stałem się członkiem Twojego Mistycznego Ciała - Kościoła świętego.
Dziękuję Ci, Panie, za powołanie i umocnienie mnie do apostołowania.
Dziękuję Ci, Boże za obdarzenie mnie charyzmatem głoszenia Dobrej Nowiny współczesnemu człowiekowi w łączności z moim biskupem i proboszczem.
Przeżywam wielkość swego powołania, lecz uświadamiam sobie także słabość i kruchość moją.
Dlatego proszę Cię, Boże, Stwórco i Królu Wszechświata, byś wspierał mnie w budowaniu Twojego Królestwa. Spraw, bym czynnie uczestniczył w życiu Twojego Kościoła i Ojczyzny.
Dodawaj mi sił i mądrości, bym modlitwą i apostolską działalnością uświęcał moje życie osobiste i rodzinne, sferę pracy i wypoczynku, sektor kultury i życia publicznego.
Ześlij, proszę, światło Ducha Świętego, bym Twoją pomocą wsparty, mógł właściwie formować siebie i innych zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego.
Użycz mi tej łaski, abym uczestnicząc w Akcji Katolickiej był dyspozycyjnym, gotowym do wyrzeczeń, wiernym podjętym postanowieniom i wytrwałym w przeciwnościach.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święta Maryjo Królowo Apostołów - módl się za nami
Święty Andrzeju Bobolo - módl się za nami
Bł. Piotrze Jerzy Frassati - módl się za nami

2008 Parafia pw. Chrystusa Króla w Łańcucie