Parafia Chrystusa Króla - strona główna
Parafia Chrystusa KrĂłla - strona główna
scroller
scroller

Róże różańcowe

róże

"Różaniec to moja ulubiona modlitwa! (...) Wspaniała w jej prostocie i jej głębi.
Z głębi serca zachęcam wszystkich
do jej odmawiania".
(Jan Paweł II)

Żywy Różaniec to wspólnoty osób, zwane także Różami, które codziennie odmawiają Tajemnice Różańca. Pierwszą Różę założyła w roku 1826 w Lyonie Sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Wg Pauliny zjednoczenie serc w jedności tajemnic daje Różańcowi szczególną moc nawracania grzeszników. Podkreślała ona, że w takiej piętnastce, złożonej z ludzi dobrych, przeciętnych oraz innych, którzy mają jedynie dobrą wolę z "piętnastu węgli", z których jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, a pozostałe są zimne, wkrótce wszystkie razem wybuchną ogniem. I ten ogień płonie na całym świecie do dziś.

Do Polski dzieło to dotarło w XIX w. W krótkim czasie objęło niemal wszystkie parafie w kraju. Rozpoczynając 25 rok swojego pontyfikatu, Jan Paweł II w liście apostolskim zatytułowanym Różaniec Dziewicy Maryi ogłosił Rok Różańca. Wtedy też Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, "aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii". Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, a żywe Róże składają się z 20 osób.

W Polsce wspólnoty te budowane są w oparciu o Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.

W Parafii pw. Chrystusa Króla istnieją Róże męskie, żeńskie oraz Róże dzieci i młodzieży. Spotykają się na comiesięcznej zmianie Tajemnic Różańcowych w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godzinie 8.00 (dorośli) oraz w trzecią niedzielę po Mszy św. o godzinie 11.00 (dzieci).

2008 Parafia pw. Chrystusa Króla w Łańcucie